Antioxidant - aktualizováno

13.08.2015 19:52

Už na základní škole nás učí, že ty nejmenší částice, ze kterých se naše tělo sklá­dá, jsou atomy. Tyto atomy tvoří molekuly, které drží pohromadě vazby mezi jednotlivými elektrony.

Někdy se stane, že se elektron odtrhne a vzniká tzv. volný radikál. Volné radikály jsou tedy nestálé a reaktivní sloučeniny, které vyhledávají další elektron, aby tvořily stabilní molekulu (nejčastějšími zástupci jsou kyslíkové a dusíkové molekuly). Účinek bývá takový, že pokud existuje těchto látek příliš mnoho, vzniká tzv. oxidační stres je způsoben např. kouřem, smogem, UV a RTG zářením, stresem, zvýšenou spotřebou kyslíku při cvičení a mnoha dalšími faktory). Takto vzniklé volné radikály napadají v největší míře náš genetický materiál (DNA) a vznikají různé mutace, poruchy, nemoci. Faktem ale také je, že bez volných radikálů bychom nemohli žít - slouží nám i tak, že ničí bakterie, jsou důle­žité k získávání energie apod.

Abychom odstranili negativní účinky volných radikálů, potřebujeme mít dostatek tzv. antioxidantů - jsou to látky, která chrání naše tělo proti procesu zvaným oxidace. Abychom mohli jakoukoli látku považovat za antioxidant, musí potlačovat destrukční činnost volných radikálů tím, že jim daruje elektrony a ochrání tak kaž­dou tělesnou buňku před jejím okradením. Musí to však dělat efektivně - několik molekul antioxidantů musí neutralizovat mnoho molekul volných radikálů. Existují dva druhy antioxidantů - jedny ty, které si vytváří naše tělo samo (enzymy, koenzymy, sloučeniny obsahující síru), ty druhé pak musíme získat ze stravy jedná se o známé vitamíny C a E, karoteny a různé fytochemikálie). Minerály samy o sobě nejsou antioxidanty, některé z nich se ale mohou stát vitálními složkami antioxidačních enzymů vytvářených tělem (selen, železo, mangan, měď, zinek)....

Zdroj: Vitality Lifestyle.cz

Právě díky vysokému podílu přírodních ingrediencí v produktech Davines a comfort zone je zastoupen i podíl antioxidantů, prospěšných pro vlasy a pokožku.