Mazotok/ Seborea - zvýšená produkce kožního mazu

14.11.2015 20:49

Zvýšený mazotok na pokožce ukazuje na nerovnováhu ve funkci pokožky v důsledku vnitřního a vnějšího působení. Tzn. podíl více faktorů, které působí na zvýšení tvorby kožního mazu a následně Seboreu (Seboroickou dermatitidu), neinfekční onemocnění kůže, kdy jedním z průvodních projevů je zvýšený mazotok. Kožní maz je ideálním prostředím pro kvasinky, především Pityrosporum ovale, a jiné mikroorganismy, které se živí kožním mazem a odumřelými kožními buňkami.  Toto onemocnění je obvykle doprovázeno ložisky velkých lupů, které jsou důkazem přemnožení mikroorganismů. Některé součásti kožního mazu mohou působit na pokožku dráždivě. Reakcí pokožky je zánětlivý proces doprovázející toto onemocnění.

Všude po těle, včetně obličeje a vlasaté části hlavy, jsou vlasové cibulky, jejichž součástí je mazová žlázka, která produkuje kožní maz s funkcí chránit pokožku a vlas před vlivy vnějšího prostředí. Kdekoli na těle, kde je velká koncentrace vlasových folikulů/ cibulek, jako je brada, vlasatá část hlavy nebo hruď, vlivem řady faktorů může docházet k nadměrnému maštění pokožky. Spouštěcími faktory mohou být: hormonální nerovnováha, stres, klimatické změny, nevhodná kosmetika – v případě vlasové pokožky šampon, oslabený imunitní systém (i nedostatek vitamínu B2 může způsobit zvýšený mazotok) nebo některé onemocnění. Na vině může být právě zmíněná plíseň Pityrosporum ovale na jejíž přemnožení v důsledku nadměrné tvorby kožního mazu pokožka reaguje autoimunitně zánětlivou rekcí a nadměrným olupováním. Tento stav pokožky hlavy může způsobit i nadměrné padání vlasů. S léčbou nadměrné tvorby mazotoku souvisí i návrat padání vlasů do normálu.

Při léčbě Seborey (zvýšeného mazotoku) se doporučují přípravky s obsahem některé z následujících látek: sulfid selenu, pyrithion zinečnatý, ketokonazol, kyselina salicylová, dehet.

U vlasů se doporučuje časté mytí, i každý den, dokud se stav pokožky nezačne výrazněji zlepšovat. Poté se frekvence mytí léčebným šamponem snižuje na 3 X týdně a zařazuje se mytí i jiným šamponem.

U zvýšeného mazotoku se doporučuje konzultovat stav pokožky s lékařem, neboť stav na pokožce může ukazovat na problém uvnitř těla a ten je potřeba vyřešit aby se podařilo vyléčit i vnější projevy na pokožce a nedošlo jen k dočasnému potlačení průvodních projevů.

První pomoc pro léčbu mazotoku/ Seborey můžete najít v lékárně v šamponech pro léčbu lupů a vhodných i pro léčbu Seborey.

Z nabídky Davines léčebné řady NaturalTech je možné volit Purifying Shampoo a Purifying Gel pro jejich očistné, antimykotické a antibakteriální účinky díky pyrithionu zinku a sulfidu selenu. Dále pak NaturalTech Energizing Superactive, který kromě padání vlasů pomáhá léčit i nadměrnou tvorbu kožního mazu. Také je možné použít Rebalancing Shampoo, který je určen pro pokožku s nadměrnou tvorbou kožního mazu, s protizánětlivými účinky. U produktů Davines NaturalTech je výhodou jejich složení s vysokým podílem rostlinných složek. Jejich složení je bez sulfátů a parabenů, které mohou pokožku dráždit a vyvolávat alergické reakce.

Důležité je dostat celé tělo do pohody, k tomu Vám může pomoci každodenní pravidelnost tzv. ritualizace dne. Dostatek spánku, dobré jídlo – čerstvé suroviny, vyváženost jednotlivých složek potravy s nízkými kalorickými hodnotami (dobré je vynechat sladké, smažené, kořeněné, bílé pečivo), dále dostatek pohybu a pobyt na čerstvém vzduchu.